Europos čempionato prizininkė -Irma Bagdanavičienė

Daugiausia tarptautinių varžybų patirties turinti ir viena stipriausių Lietuvos petankisčių - Irma

PAŽINK PETANKĖS ŽAIDĖJUS

Nenuobodžiauk.lt

2/8/20246 min read

1. Kaip ir kada atradai petankę?

Į petankę įsitraukiau savo tėčio Vytauto dėka dar 2008 metais, kai buvo organizuojama pirmoji Birštono merės taurė. Tais metais varžybos dar vykdavo ant žolės, prie Vytauto paminklo. Startavome kaip šeimyninė komanda, kurioje buvo tėtis, aš ir sesė Greta. Dar nė savo rutulių neturėjome.

Vėliau tų pačių metų rudenį pirmą kartą dalyvavau sezono uždarymo turnyre Kaune, kai susirgus vienam iš Prienų Arijų komandos narių, vietoj tėčio gavau pakvietimą į jų komandą. Šį turnyrą laikau savo įsitraukimo į petankę pradžia. Nors užėmėme paskutinę vietą, jau tada supratau, kad tai nebus paskutinės mano varžybos.

2. Su kokiais rutuliais žaidi šiuo metu? Kelintas rutulių komplektas karjeroje?

La Boule Bleue Inox 120 (72 mm diametro ir 680 g svorio). Jei gerai pamenu, tai trečiasis rutulių komplektas. Labai prisirišu prie savo rutulių ir keičiu tik iš būtinybės.

4. „Saldžiausia“ pergalė.

Prieš suomių moterų rinktinę Europos moterų dvejetų čempionate (pasiekta kartu su Eugenija Karbočiene), Olandijoje (2022). Nors suomės stipriai išsiveržė taškais į priekį, bet mūsų komandos susikaupimas ir kovojimas iki galo lėmė visgi pergalę mums. Ši istorinė pergalė leido pirmosioms iš Baltijos šalių užlipti ant nugalėtojų pakylos ir parvežti trečios vietos medalį į Lietuvą. Man tai yra didžiausias pasiekimas sporte.

5. Su kuriuo Lietuvos žaidėju norėtumėte sužaisti komandoje (su kuriuo dar nesate žaidę)?

Esu atvira visiems pasiūlymams, svarbu žaidėjas norėtų bendrauti ir bendradarbiauti žaidimo metu. Net neabejoju, kad ir šiemet komandoje atsiras vietos naujam žaidėjui :)

6. Papasakok patirtį Europos čempionatuose. Kokiuose teko dalyvauti? kokie įspūdžiai, kokios patirtys?

Per keliolika metų petankės sporte teko dalyvauti Europos ir Pasaulio moterų trejetų čempionate, Europos moterų dvejetų ir mix dvejetų čempionate, Europos ir Pasaulio precizinio išmušinėjimo čempionate. Kai kuriuose net ir po kelis kartus. Visi čempionatai yra labai skirtingi savo formatu – dėl to dar sudėtingiau, bet įdomiau juose dalyvauti. Trejetų čempionatas yra seniausias varžybų formatas, todėl didelių iššūkių ar skirtumų nuo Lietuvoje vykstančių varžybų formato nėra. Dažniausiai trejetų komandoje turiu savo poziciją ir joje žaidžiu visą čempionatą. Visiška priešingybė – vyrų ir moterų vienetų, dvejetų ir mix dvejetų čempionatai, nes visi penki čempionatai vyksta vienu metu. Tai reiškia, kad vieną žaidimą žaidžiu moterų dvejetų čempionate, kitą mix dvejetų čempionate, trečią ilsiuosi ir stebiu vienetų čempionatą. Vienoje komandoje esu išmušėja, kitoje – primetėja. Taigi keičiasi ne tik varžybų formatas, komandos sudėtis, bet ir mano pačios pozicija komandoje. Toks formatas, mano akimis žiūrint, turi savų privalumų ir trūkumų. Dėl dinamiškumo šie čempionatai reikalauja didesnio meistriškumo iš žaidėjų. Taigi, daugiau iššūkių dalyvaujant juose. Didžiausias trūkumas – per daug varžybų sudedama į vieną dieną, todėl net geriausieji sportininkai nepajėgia išlaikyti tokio varžybų krūvio ir dėl to nukenčia jų rezultatai. Precizinis išmušinėjimas – dar kitokie iššūkiai siekiant taiklumo penkiose rungtyse.

Čia tu lieki vienas pats su savo mintimis, kurios dažniausiai ir nulemia galutinį rezultatą.

Kad ir kaip ten bebūtų, iš kiekvieno čempionato parsivežu tik pačius geriausius įspūdžius ir patirtis, nors tai ne tik emocinio pasiruošimo, bet ir fizinių jėgų, ištvermės išbandymas. Dalyvavimas čempionatuose iš tiesų yra juodas darbas: didelis emocinis krūvis, intensyvus varžybų grafikas, varžybos vyksta nuo ryto iki vakaro, labai dinamiškomis sąlygomis, o norint pasiekti teigiamų rezultatų turi kaskart žaisti aukščiau savo galimybių ribos. Bet tuo pačiu tai yra geriausia motyvacija tobulėti ir paskata siekti vis ambicingesnių tikslų.

3. Koks turnyras buvo įsimintiniausias karjeroje? Kodėl?

Lietuvos vienetų čempionatas 2021 metais, kai moterų čempione tapau aš, o vyrų – pirmą kartą mano vyras Paulius. Čempionatas įsimintinas ne dėl užimtų vietų, o dėl to, kaip gražiai apie mane atsiliepė vyras savo interviu po čempionato, pasakydamas, kad pagaliau šiuo pasiekimu prilygau žmonai. (P.S. visą interviu galite rasti Lietuvos petankės asociacijos Youtube kanale https://www.youtube.com/watch?v=zqZjMMw31j8 - red. pastaba) Nors ir šiandien esu įsitikinusi, kad jis yra geresnis žaidėjas nei aš! :)

7. Kokį sportą be petankės yra tekę aktyviau propaguoti?

Mokyklos laikais išbandžiau praktiškai visas populiariausias sporto šakas, ilgiausiai žaidžiau krepšinį, tačiau nė viena iš jų taip ir neįtraukė.

8. Kokie artimiausio sezono planai ir tikslai? Kokiame petankės turnyre/čempionate svajoji sudalyvauti?

Noriu sudalyvauti visuose čempionatuose, kadangi per metus motinystės atostogų apskritai pasiilgau šio sporto bet kokiame formate. Jei reikėtų rinktis, man artimiausias yra mix dvejetų formatas. Būtent šiam sezonui keliu tikslą laimėti mix dvejetų čempionatą ir atstovauti Lietuvai MIX dvejetų Europos čempionate.

9. Jei būtum Lietuvos petankės “galva“, ką darytum kitaip?

Pradėčiau nuo savęs – kad ir ką bedaryčiau. Komentuoti ir kritikuoti kitų darbą visada yra lengva, tačiau siekčiau, kad mane vertintų pagal darbus, o ne kalbas.

10. Kauno petankės klubas – kas tai?

Tai jauniausias, energingiausias, organizuočiausias ir veikliausias Lietuvos petankės klubas, kuriame susibūrusius žaidėjus vienija bendrystė. Man tai draugai, kurie visada pasitinka ir išlydi su šypsena, nepriklausomai nuo to, ar susitinki aikštelėje, ar už jos ribų.

11. Koks sportininkas (nebūtinai petankistas) yra jūsų autoritetas?

Kitomis sporto šakomis taip plačiai nesidomiu, o petankėje vieno autoriteto neturiu, tačiau man patinka daug petankės sporto profesionalų. Jau keletą paskutinių metų man malonu stebėti Norvegijos rinktinės narės Charlotte Jayer žaidimą. Man ji yra puikus pavyzdys, kaip motinystę galima derinti su mylimu sportu.

12. Knyga ir filmas/serialas – ką rekomenduotum? Kodėl?

Paskutinius dvejus metus visi mano skaitiniai susiję su kūdikių ir vaikų auginimu, raida ir priežiūra, tai turbūt mažai kam bus aktualu (nors gal, juk vien mūsų klube pernai 4 nariai sulaukė šeimos pagausėjimo, tarp jų ir mūsų šeima) J bet kai pritrūkstu prasmės kasdienybėje ar pametu savo tikslą, pirmiausiai atsiverčiu Paulo Coelho knygą „Rankraštis, rastas Akroje“. Tiesiog bet kurį puslapį. Nesu tų visų populiariųjų psichologinių knygų gerbėja ir manau, kad užtenka tokias 3-5 knygas per gyvenimą perskaityti, bet ši kažkaip „užkabina“.

Kalbant apie filmus/serialus, labiausiai mėgstu biografinius ir dokumentinius. Paskutinis filmas, palikęs didžiausią įspūdį – „Williams metodas“, pasakojantis apie nelengvą tenisininkių seserų Venus ir Serenos Williams kelią į šios sporto šakos Olimpą. Filmas ne tik žavi puikiai atvaizduota biografija, bet ir parodo, kokie svarbūs yra žmonės šalia, padedantys eiti dažniausiai nelengvu pasirinktu keliu ir pasiekti savo tikslą.

13. Ką palinkėtum petankės bendruomenei?

Mes savo klube turime tokį posakį: tu arba laimi, arba mokaisi. Petankės bendruomenei norėčiau palinkėti nebijoti klysti, bandyti vėl ir vėl ir mokytis iš klaidų, nes kaip sako Paulo Coelho: „Dažniausiai duris atrakina paskutinis ant žiedo esantis raktas“.

Lietuvos petankės vienetų čempionatas 2021 metais
Lietuvos petankės vienetų čempionatas 2021 metais
Lietuvos moterų petankės rinktinė
Lietuvos moterų petankės rinktinė
Irma Bagdanavičienė išmušinėjimo rungtyje
Irma Bagdanavičienė išmušinėjimo rungtyje

Europos vienetų/dvejetų čempionatas. Olandija 2022m

Europos moterų trejetų čempionatas. Slovakija 2017m

Lietuvos petankės trejetų čempionatas Šiauliuose
Lietuvos petankės trejetų čempionatas Šiauliuose
Irma Bagdanavičienė su Norvegijos rinktinės žaidėja
Irma Bagdanavičienė su Norvegijos rinktinės žaidėja
Lietuvos petankės moterų rinktinė Europos čempionato apdovanojimuose
Lietuvos petankės moterų rinktinė Europos čempionato apdovanojimuose

Pasaulio moterų trejetų čempionatas. Turkija 2011m

Pasaulio moterų trejetų čempionatas. Ispanija 2021m

Lietuvos rinktinė Olandijoje
Lietuvos rinktinė Olandijoje

Europos moterų trejetų čempionatas. Ispanija 2022m

Pasaulio vienetų/dvejetų čempionatas. Belgija 2017m